FCI Agility World Championship logo

Začíná za

Dnů
:
Hodin
:
Minut
:
Vteřin

Aktuality

Už za několik týdnů přijede do Liberce světová špička agility sportu, začne Mistrovství světa v agility 2023

Liberec (26. 6. 2023) - Zhruba tři měsíce zbývají do zahájení letošní největší kynologické události v České republice, v Evropě i ve světě, do Mistrovství světa v agility v Liberci 2023. Pod Jizerské hory
přijedou nejlepší závodníci z několika kontinentů, aby poměřili síly na světovém šampionátu, který se uskuteční 4. – 8. října v liberecké Home Credit Areně.
Hostitelské město Liberec se takřka na celý týden promění doslova v mekku agility, tedy sportu se psy, jehož historie se začala psát v roce 1978 v Anglii a do dnešní dnů mu propadly miliony lidí po
celém světě. 

„Věřím, že pořádání takovéto prestižní akce přivede do našeho krásného města stovky účastníků a tisíce diváků, kteří budou mít možnost využít v rámci šampionátu i ostatních služeb města. Pořadatelé, kteří mají tuto akci na starosti jsou profesionálové, kteří takové akce umí, takže se můžeme všichni těšit na parádní zážitek,“ říká Petr Židek, náměstek primátora pro majetkovou správu, sport a sportovní infrastrukturu Statutárního města Liberec.

Přípravy na šampionát jsou v plném proudu, vždyť do Liberce míří tisíce fanoušků a stovky závodníků až z 55 zemí světa i se svými psími partnery. „Přes rok příprav a práce se postupně začíná přetavovat do reality a bude to jízda. Jednotlivé státy hlásí své týmy, vstupenky mizí závratnou rychlostí. Můžeme se těšit na největší světovou událost agility letošního roku,“ říká Pavel Jakubec, výkonný ředitel organizačního výboru pro produkci a marketing MS Agility 2023.

Těšit se mohou diváci nejenom na výkony světové elity agility sportu, ale i bohatý doprovodný program. Liberecký světový šampionát nabídne navíc světovou premiéru, závody podle nových kritérií, kdy přibyla jedna výšková kategorie, a tak každý soutěžní den bude doslova nabitý mimořádnými výkony ve čtyřech kategoriích. Jejich výkony ohodnotí uznávaní rozhodčí - Alex Beitl z Německa, Anders Virtanen z Finska a dva rozhodčí z České republiky Petra Vyplelová a Karel Havlíček. Všichni patří mezi špičku v agility sportu i jeho rozhodování ve svých zemích i na světové úrovni. 

Liberečtí organizátoři dostali důvěru kynologické federace opakovaně, a tak se mistrovství světa v agility letos koná v Liberci již potřetí. Organizátoři Mistrovství světa v agility 2023 také děkují za podporu městu Liberec a za přislíbení podpory z Libereckého kraje. „Šampionát pomůže mnoha podnikům v Liberci a jeho okolí, nabídne mimořádnou podívanou a zábavu široké veřejnosti. Jsme rádi, že po těžkých časech se můžeme opět trochu nadechnout a uspořádat skvělý podnik, který do města sportu určitě patří,“ podotýká Pavel Jakubec. Šampionát bude velkou finanční podporou pro místní podnikatele nejen v cestovním ruchu, neboť značná část fanoušků i týmů budou ve městě trávit celý týden a další přijedou na krátkodobý pobyt. „Celkem pořadatelství vyjde přibližně na 10 milionů korun. Očekávaný přínos pro Liberec a blízké okolí se ale bude dle našich odhadů pohybovat okolo 45 milionů korun, z nichž největší část tvoří ubytování a stravování,“ říká Pavel Jakubec.

Česká republika je Mistrovství světa v agility doslova zaslíbená, vždyť se zde koná již potřetí a potřetí v Liberci. Důvodem je nejen pořadatelský úspěch šampionátu v roce 2017, kdy se zde konalo naposledy, ale i výkony českých reprezentantů. Očekávání skvělých výkonů domácích je na místě i tentokrát, neboť svoji skvělou připravenost předvedli například na nedávném World AgilityOpen 2023 v Holandsku. Startovalo tam 550 týmů ze 34 zemí, v pěti výškových kategoriích. Několik medailí ve více kategoriích vybojovaly Aneta Obrusníková či Lucie Glejdurová a cenné kovy brali i další čeští reprezentanti. „Očekávání v domácím prostředí jsou vysoká i s ohledem na současnou výkonnost našich závodníků. 

Liberecký šampionát pro ně bude výjimečný i v tom, že budou mít na tribunách největší podporu fanoušků,“ dodala Michaela Bakrlíková, výkonná ředitelka organizačního výboru MS Agility 2023.

Mistrovství světa v agility se pomalu blíží. Do Liberce dorazí tisíce závodníků i fanoušků

(Liberec, 25. 2. 2023) - Mistrovství světa v agility 2023 v Liberci se nezadržitelně blíží. Do města pod Ještědem se vrací po šesti letech, uskuteční se 4. – 8. října. Přípravy na největší kynologický závod v České republice jsou v plném proudu a organizátoři mají za sebou už i prověrku připravenosti ze strany mezinárodní kynologické federace Federation Cynologique Internationale (FCI), která dopadla na výbornou.

Zástupci FCI přijeli do Prahy a seznámili se se stavem příprav, podrobnou kontrolou prošel také program šampionátu. Ten je totiž pro letošní rok vůbec poprvé v historii soutěže jiný než obvykle. Mistrovství bude o den delší, soutěžit se bude ve více výškových kategoriích. Samotné klání se odehraje v liberecké Home Credit aréně, která je komisi již dobře známá z minulých soutěží, neboť v Liberci se šampionát koná už po třetí a je tak jediným městem na světě, které světový závod hostí opakovaně.

„Zástupce FCI zajímá vše, co souvisí s mistrovstvím, prezentace trvala několik hodin. Zajímal je stav příprav, jak jsme na tom, co vše je nachystané. O to víc jsme pod drobnohledem, protože bude šampionát poprvé podle nových pravidel, kdy došlo k rozšíření o jednu výškovou kategorii, což je o jednu třetinu psů více na startu,“ uvedla Michaela Bakrlíková, výkonná ředitelka organizačního výboru MS Agility 2023.

Očekává se příjezd stovek závodníků přibližně z 55 zemí z celého světa. Vyloučeni jsou ze šampionátu závodníci Ruska a Běloruska. Přesné počty soutěžících ale budou známé až po kvalifikacích v jednotlivých zemích. „Kvalifikace ještě nejsou u konce, některé státy je měli už vloni, jinde teprve na závodníky čekají. Podle výsledků kvalifikací budeme přesně vědět, kolik účastníků přijede soutěžit,“ poznamenala Michaela Bakrlíková.

Kvalifikace čekají ještě i na domácí reprezentanty, jejichž výkonnost napovídá, že budou na podzim v Liberci patřit k favoritům. „Stabilně se naši reprezentanti drží v soutěžích na stupních vítězů, a tak jsou očekávání vysoká. Navíc bude pro naše závodníky šampionát ojedinělý v podpoře domácího publika a konání v domácím prostředí,“ podotkla ředitelka závodu.

Přípravy světového závodu v Liberci běží podle plánu. Vstupenky z předprodeje mizí, rovněž o ubytování mají závodníci i fanoušci nemalý zájem. „Po nechtěné covidové pauze, která omezila pořádání velkých akcí, včetně agility soutěží, je po soutěžích na špičkové úrovni velký zájem. Očekáváme, že dorazí nejméně tři tisíce fanoušků, a to domácích i zahraničních, kteří v Liberci pobudou i celý týden. Další tisíce návštěvníků přijedou na víkend či kratší pobyty,“ říká Pavel Jakubec, výkonný ředitel organizačního výboru pro produkci a marketing MS Agility 2023.

Pořadatelství mistrovství světa vyjde přibližně na 10 milionů korun. Očekávaný přínos pro Liberec a blízké okolí se ale bude podle předpokladů organizátorů pohybovat okolo 45 milionů korun, z nichž největší část tvoří ubytování a stravování. Partnery akce jsou město Liberec a Liberecký kraj, Wellness hotel Babylon a Home Credit arena Liberec.

Mistrovství světa v agility se vrací do Liberce. Regionu přinese miliony 

(Liberec 6. 10. 2022) – Po šesti letech se v Liberci znovu uskuteční mistrovství světa v agility.
Pořadatelskou vlajku převzali zástupci organizačního výboru na právě ukončeném šampionátu v Rakousku. Pět dnů bude příští rok o tituly světových šampionů bojovat několik stovek týmů z 55 zemí. MS Agility 2023 bude největší sportovní akcí v regionu a zároveň největší kynologickou akcí v ČR od roku 2017.

Pro město Liberec a Liberecký kraj to znamená prezentaci s celosvětovým dopadem a také ekonomický přínos celému regionu. Šampionát bude obrovskou finanční injekcí zejména pro cestovní ruch v Liberci i blízkém okolí. „Počítáme, že akce přivede přibližně 3 000 zahraničních návštěvníků, kteří budou ve městě trávit celý týden, a další tisíce diváků na krátkodobé pobyty,“ uvádí Pavel Jakubec, výkonný ředitel organizačního výboru pro produkci a marketing MS Agility 2023 s tím, že s délkou šampionátu a vzhledem k současné ekonomické situaci však stoupnou pořadatelům i náklady. „Přímé náklady budou asi o 30 % vyšší než v roce 2017, celkově pořadatelství vyjde přibližně na 10 milionů korun. Očekávaný přínos pro Liberec a blízké okolí se ale bude dle našich předpokladů pohybovat okolo 45 milionů korun, z nichž největší část tvoří ubytování a stravování,“ říká Pavel Jakubec. O tituly mistrů světa budou reprezentanti z 55 zemí bojovat v liberecké Home Credit Areně v termínu 4.–8. 10. 2023.

Medailové ambice českých reprezentantů

Mistrovství světa do České republiky patří, což potvrzuje nejen pořadatelský úspěch z roku 2017, ale i výkonnost českých reprezentantů. „Stabilně se držíme na stupních vítězů, Lucie Glejdurová vybojovala letos stříbro. K tomu nám dorůstá nová generace zkušených agiliťáků, např. Erik Řehola je čerstvým mistrem světa juniorů. Očekávání v domácím prostředí jsou proto vysoká. Pro naše závodníky bude liberecký šampionát výjimečný v tom, že budou mít na tribunách největší podporu a kotel fanoušků,“ uvádí Michaela Bakrlíková, výkonná ředitelka organizačního výboru MS Agility 2023.

Přípravy jsou běh na dlouhou trať

Ačkoliv se šampionát uskuteční až za rok, přípravy již běží na plné obrátky. „Mistrovství bude o den delší, soutěžit se bude ve více výškových kategoriích a stoupne i počet účastníků. Tomu musíme samozřejmě přizpůsobit přípravu. Zkušenosti z roku 2017 jsou ale naší velkou výhodou. Šampionát byl hodnocen velice kladně a zejména díky tomu se nám podařilo získat pořadatelství znovu,“ říká Michaela Bakrlíková. Vzhledem k rostoucí popularitě agility a psích sportů obecně očekávají
organizátoři také výrazně více diváků. Už v tuto chvíli se plní ubytovací kapacity. Týmy budou bydlet například ve Wellness hotelu Babylon, který pro ně a návštěvníky MS Agility 2023 zarezervoval veškerou svou ubytovací kapacitu po dobu celé akce.

Předprodej vstupenek na největší světovou soutěž v agility byl spuštěn!

Necelých tři sta dnů zbývá do startu Mistrovství světa v Agility 2023 v Liberci. Organizátoři spustili předprodej vstupenek na tento kynologický svátek, který bude patřit mezi největší sportovní události letošního roku. Od úterý 4. října do neděle 8. října 2023 budou mezi sebou bojovat ti nejlepší z nejlepších o titul Mistra světa. A u toho nesmíte chybět ani vy! Vstupenky jsou již nyní v prodeji výhradně na portálech Ticketportal a Ticketmaster. Jednodenní vstupenka vyjde na 600 korun, permanentka na celou soutěž 1 999 Kč.

"V soutěži se v průběhu pěti dnů představí na sedm stovek závodníků z pětapadesáti zemí světa. S nimi očekáváme příjezd stovek fanoušků, kteří už nyní mají o vstupenky velký zájem. Kdo chce vidět neobyčejné sportovní výkony a zažít skvělou závodní atmosféru, neměl by s pořízením váhat," řekl Pavel Jakubec, výkonný ředitel organizačního výboru pro produkci a marketing MS v Agility 2023.

Mistrovství světa v agility se do Liberce a České republiky vrací po šesti letech. „Jsme na to právem hrdí, neboť jsme současně prvním městem na světě, které tuto významnou sportovní událost připravuje už potřetí,“ uvedla výkonná ředitelka šampionátu Michaela Bakrlíková. Češi převzali organizátorskou štafetu po Rakousku. Šampionát v agility bude od roku 2017 největší kynologickou akcí v Česku, avšak mimořádnou podívanou a nevšední zážitek nabídne nejen příznivcům čtyřnohých sportovců, ale i veřejnosti.

MS agility 2023 se uskuteční od 4. do 8. 10. 2023 v liberecké Home Credit Areně. Aktuální informace k akci naleznete na www.agility2023.cz

FCI Mistrovství světa v Agility 2023