FCI Agility World Championship logo

Začíná za

Dnů
:
Hodin
:
Minut
:
Vteřin

Mistrovství světa v agility se vrací do Liberce. Regionu přinese miliony 

(Liberec 6. 10. 2022) – Po šesti letech se v Liberci znovu uskuteční mistrovství světa v agility.
Pořadatelskou vlajku převzali zástupci organizačního výboru na právě ukončeném šampionátu v Rakousku. Pět dnů bude příští rok o tituly světových šampionů bojovat několik stovek týmů z 55 zemí. MS Agility 2023 bude největší sportovní akcí v regionu a zároveň největší kynologickou akcí v ČR od roku 2017.

Pro město Liberec a Liberecký kraj to znamená prezentaci s celosvětovým dopadem a také ekonomický přínos celému regionu. Šampionát bude obrovskou finanční injekcí zejména pro cestovní ruch v Liberci i blízkém okolí. „Počítáme, že akce přivede přibližně 3 000 zahraničních návštěvníků, kteří budou ve městě trávit celý týden, a další tisíce diváků na krátkodobé pobyty,“ uvádí Pavel Jakubec, výkonný ředitel organizačního výboru pro produkci a marketing MS Agility 2023 s tím, že s délkou šampionátu a vzhledem k současné ekonomické situaci však stoupnou pořadatelům i náklady. „Přímé náklady budou asi o 30 % vyšší než v roce 2017, celkově pořadatelství vyjde přibližně na 10 milionů korun. Očekávaný přínos pro Liberec a blízké okolí se ale bude dle našich předpokladů pohybovat okolo 45 milionů korun, z nichž největší část tvoří ubytování a stravování,“ říká Pavel Jakubec. O tituly mistrů světa budou reprezentanti z 55 zemí bojovat v liberecké Home Credit Areně v termínu 4.–8. 10. 2023.

Medailové ambice českých reprezentantů

Mistrovství světa do České republiky patří, což potvrzuje nejen pořadatelský úspěch z roku 2017, ale i výkonnost českých reprezentantů. „Stabilně se držíme na stupních vítězů, Lucie Glejdurová vybojovala letos stříbro. K tomu nám dorůstá nová generace zkušených agiliťáků, např. Erik Řehola je čerstvým mistrem světa juniorů. Očekávání v domácím prostředí jsou proto vysoká. Pro naše závodníky bude liberecký šampionát výjimečný v tom, že budou mít na tribunách největší podporu a kotel fanoušků,“ uvádí Michaela Bakrlíková, výkonná ředitelka organizačního výboru MS Agility 2023.

Přípravy jsou běh na dlouhou trať

Ačkoliv se šampionát uskuteční až za rok, přípravy již běží na plné obrátky. „Mistrovství bude o den delší, soutěžit se bude ve více výškových kategoriích a stoupne i počet účastníků. Tomu musíme samozřejmě přizpůsobit přípravu. Zkušenosti z roku 2017 jsou ale naší velkou výhodou. Šampionát byl hodnocen velice kladně a zejména díky tomu se nám podařilo získat pořadatelství znovu,“ říká Michaela Bakrlíková. Vzhledem k rostoucí popularitě agility a psích sportů obecně očekávají
organizátoři také výrazně více diváků. Už v tuto chvíli se plní ubytovací kapacity. Týmy budou bydlet například ve Wellness hotelu Babylon, který pro ně a návštěvníky MS Agility 2023 zarezervoval veškerou svou ubytovací kapacitu po dobu celé akce.

FCI Mistrovství světa v Agility 2023